Zakup własnej nieruchomości powinien być jedną z najlepiej przemyślanych decyzji w życiu. Przed jej podjęciem należy przeanalizować wiele różnych kwestii. Podstawowym pytaniem, na które powinno się odpowiedzieć, jest to, czy warto kupować ją na bardzo wczesnym etapie budowy lub jeszcze przed jej rozpoczęciem, czyli w tak zwanej przedsprzedaży? Jakie są najważniejsze zalety przedpremierowego kupowania nieruchomości?

 

1. Ceny nieruchomości w przedsprzedaży są niższe

Często zdarza się, że, nieruchomości o takim samym metrażu, budowane w ramach jednej inwestycji, mają różne ceny. Powód? Różnica w cenie jest uzależniona od etapu budowy. Dlatego właśnie szybsza decyzja o zakupie nieruchomości może skutkować niższą ceną. Często nieruchomości w przedsprzedaży kosztują nawet o kilkanaście procent mniej. Gotowe apartamenty, mieszkania czy domy mają wyższą cenę, ponieważ są gotowe do zamieszkania „od zaraz”, a nabywcy często chcą od razu się wprowadzić. W przypadku nieruchomości inwestycyjnych można powiedzieć, że cierpliwość popłaca podwójnie, ponieważ kupujący nabywa lokum po niższej cenie, a w przyszłości może je sprzedać za kwotę kilkukrotnie wyższą.

 

2. Większy wybór w przedsprzedaży

W myśl zasady ”kto pierwszy, ten lepszy”, decyzja o zakupie nieruchomości w przedsprzedaży sprawia, że kupujący ma dostęp z szerszej palety dostępnych lokali. Osoby, które kupują na wczesnym etapie inwestycji, mogą przebierać wśród różnych lokali i wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni. Kupując lokum w przedsprzedaży można w pewnym stopniu spersonalizować zakup - dowolnie wybrać najlepszy rozkład, piętro, widok z okna, czy pozostałe udogodnienia. Sprzedaż na późniejszym etapie inwestycji często wygląda zupełnie inaczej. Nieruchomości wyprzedają się szybko, a zainteresowane osoby muszą spieszyć się z podjęciem decyzji. Przedsprzedaż to zatem idealny moment, aby podejść do sprawy z chłodną głową i załatwić wszystko na spokojnie. 

 

3. Odpowiednie zabezpieczenie prawne i finansowe

Zakup nieruchomości często wiąże się z obawą i niepewnością. To zupełnie normalne, w końcu kupujący często przeznacza na ten cel oszczędności życia. Należy w tym miejscu pamiętać, że osoby, które decydują się na zakup nieruchomości w przedsprzedaży, mogą być całkowicie spokojne, zarówno o lokal, jak i o swoje pieniądze. Polskie prawo chroni przyszłych właścicieli mieszkań i gwarantuje im bezpieczeństwo finansowe. W sytuacji, w której deweloper nie mógłby wywiązać się z zapisów umowy, klienci otrzymają swoje pieniądze z powrotem. Takie sytuacje jednak są bardzo mało prawdopodobne i zdarzają się niezwykle rzadko.